„Капацитетът на канализацията, както и на водопровода в южните части на града е изчерпан. (Аспарухово, Галата, Ракитника, Прибой и с.Звездица). По постоянен адрес там живеят 28 хиляди жители, а лятото стават с още 20 хиляди повече. Това означава, че надхвърляме капацитета с минимум 50% и това неминуемо ще доведе до смущения в качеството на водоподаването“. Това каза на среща с медиите инж. Веселин Русев, управител на ВиК-Варна.
„В същото време инвеститорският настиск върху нас и общината продължава и това е логично, като се има предвид, че според Общия устройствен план това са районите, заложени за развитие на града. Както знаете, има проект за между 800 хиляди и 1 млн. кв.м нова застроена жилищна площ на юг от Аспаруховия мост“, каза още управителят на ВиК.
Той беше категоричен, че към този момент не може да даде никакви гаранции за качествено водоснабдяване и отвеждане на отпадните води на бъдещите собственици на имотите в района.
„Изготвили сме проектозадание за отпушване на процеса. Казвал съм неведнъж в неофициални разговори с представители на общината, че единственият път е някакъв частичен мораториум или забавяне на процесите на строителство, а през това време да се направи предпроектно проучване за възможностите за нова мрежа. Процесът е дълъг и общината трябва да е активна. Ние сме само оператори, не сме собственици на инфраструктурата. Ние не чертаем развитието на този град. Ще работим с такава инфраструктура, каквато ни дадат“, добави инж. Русев.
На срещата с медиите стана ясно още, че е приключило изграждането на канализация в Траката, Евксиноград и местността Манастирски рид. Продължава работата по трасето между к.к. „Св. св. Константин и Елена“ и к.к. „Златни пясъци“.
Проектът се очаква да приключи преди 15 май, когато влиза в сила лятната забрана за строителство в курортите.

