„Моето мнение е, че на „Баба Алино“ съдбата на различните постройки ще бъде различна.Някои от тях ще подлежат на събаряне, други – не. Това е дълга процедура. Знаете, че е по-лесно да се строи незаконно, отколкото да се събаря след това незаконното строителство“. Това каза пред медии председателят на Областаното представителство на Камарата на строителите Светослав Жеков.
По думите му част от къщите в допуснатия за разглеждане ПУП на местността „Баба Алино“ попадат в улици, което ще доведе до корекция на застрояването, но това е в компетенциите на общината, а не на камарата, посочи Жеков.
Той припомни, че през април председателят на ОбС-Варна инж. Христо Димитров сигнализира Камарата и започна проверка на Етичната й комисия.
„Камарата в момента гледа всички документи – актове за събаряне, актове за допускане на ПУП-ове, как са направени трафопостовете. Питали сме всички инститиции и чакаме от тях да съберем документи. След това ще чуем становището и на корпорацията КУБ, защото и двете страни трябва да имат право да изложат своята позиция. След като администрацията предостави всички налични документи, фирмата може да бъде изключена от КСБ“, добави Жеков и припомни, че Камарата на строителите не е контролен орган и не може да се произнася по конкретни нарушения преди компетентните институции да са приключили своите проверки.
Критериите, по които една фирма става член на камарата, са три – оборот, назначен персонал (ръководен и общ) и опит на фирмата.
Жеков отново настоя да бъдат предприети действия по стратегическото планиране на града, за да се предотвратени подобни случаи в бъдеще.

