Снимка: Ruslan Hadzhidenev / Facebook

След като стана ясно, че първото косене на тревни площи в някои райони на Варна приключва до края на тази седмица, варненци изразиха недоволство от избуялата трева на множество места в града.

„Пролетното косене във Варна започна още през март, което се случва за първи път от много години насам. Непосредствено след това, около 20 март, започна и първата вълна на пръскане срещу кърлежи“, съобщава кметът на Варна.

Въпреки това, за редица случаи на избуяла растителност сигнализират жителите на града:

„Положението в кв. Младост вече метър трева.“

„Във Възраждане пред блок 30 тревата е до коленете. На места и над!“

„Редът изобщо не се спазва. Преди време косиха в района на спирка Патриарха посока център, но само отбиха номера на площите в близост до булеварда, където и без това тревата беше супер малко и нямаше разлика след косенето. Нито до детските площадки, нито междублоковите пространства са косени. В момента до детски площадки в района тревата на места е колкото оградата.“

„В Левски в карето между Мир, Левски, Студентска и Петлешков не е косено. Положението около детските площадки е много зле.“

В социалните мрежи кметът Благомир Коцев коментира, че човешкият ресурс е ограничен: „Проблем тук е и количеството служители. В цялата община обезпаразитяват на терен едва шест души, като техническата им обезпеченост е меко казано технически остаряла. Въпреки това те успяват да свършат огромен обем работа, за което ги поздравявам.“

В страниците си в социалните мрежи районните кметства са посочили конкретните графици за косене. Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация – Варна” извършва обезпаразитяване и  по сигнали от граждани на телефон 052 820 895 или имейл: opddd@varna.bg за обезпаразитяване срещу насекоми и гризачи.