Строителният бранш се консолидира: Над 160 души дискутираха проблемите на Варна

Повече от 160 инвеститори се събраха в зала „Пленарна“ на обща среща, организирана от Камарата на строителите във Варна. Гости на събитието бяха представители и на други браншови организации. Администрацията беше представена от зам.-кмета Димитър Кирчев. Кметът Благомир Коцев и ресорният зам.-кмет инж. Пламен Китипов са уведомили предварително, че няма да могат да присъстват. Повод за събирането стана назрялото недоволство сред строителите, свързано с работата на администрацията в града.

От професионалната организация са притеснени от забавените над 1000 Подробни устройствени плана (ПУП), от заповедта на кмета, която предвижда главният архитект да съгласува документите, които подписва, с ресорен заместник-кмет, както и от факта, че се чака по година и половина за присъединяване на нови сгради към електроразпределителното дружество. Акцент беше поставен и върху бездействието на администрацията по отношение на индустриалната зона в града.

Председателят на Камарата на строителите във Варна Светослав Жеков, който беше символичен домакин на срещата, припомни, че преди повече от половин година браншовите камари във Варна дариха идеен проект на общината за обособяването на индустриална зона в землището на с. Тополи, но действия до момента, по думите му, няма.

Светослав Жеков – председател на ОП на КСБ-Варна

„До 2022 г. се движихме горе-долу заедно с Пловдив – като население, инвестиции, жилищно строителство и стандарт на живот. След това Пловдив ни изпревари два пъти. Строи се двойно, но не само жилища, а и обекти с обществено значение, детски градини и площадки. Там и строителният сектор, и общината са много активни и доброто взаимодействие дава видим резултат“, посочи Жеков.

По повод изказаното преди дни мнение на кмета, че няма баланс между жилищното строителство и изградената обществена инфраструктура Жеков заяви, че трябва инфраструктурата да настига инвестициите, а не те да спират докато тя се изгради.  

В подкрепа на позициите на строителния бранш се изказа и арх. Стоян Петков от Камарата на архитектите в града. Той отново настоя за оставката на председателя на Експертния съвет по устройство на територията арх. Кристиян Саралиев, както и да се изясни статута на главния архитект. Арх. Петков припомни още, че в последните години липсват конкурси по архитектура и обществени поръчки за емблематични обекти в града.

арх. Стоян Петков

Чуха се и мнения, според които политиците често използват строителите „за да излязат чисти“. „От 50 години се занимавам със строителство. 9 години съм учил, 41 години съм работил. Плащам си данъците, имам работници. Не може някой да ми каже, че съм алчен презастроител. Искам хората, които работят тази професия, да бъдат защитени, а не някой да се подиграва с тях“, заяви инвеститорът Валентин Вълев.

Валентин Вълев

Според Нели Георгиева, собственик на агенция за недвижими имоти, всичко върви „на парче“, кварталите „отлежават и стоят на трупчета“. „Щом общината абдикира от това да се приеме план за микрорайон, започваме по квартали и ще стане като Пчелина“, добави Георгиева.

Нели Георгиева

Цветнен Цветков, който също повече от 30 години е в сферата на строителството, изрази мнение, че летвата трябва да се вдигне, защото Варна има потенциал да бъде мега град. „Толкова много неща може да се направят, а нищо не се случва. Бургас и Констанца ни задминават по всички параграфи“, каза Цветков.

Цветнен Цветков

Председателят на Камарата на строителите във Варна Светослав Жеков предложи четири промени от името на организацията, които, по думите му, ако бъдат одобрени от администрацията веднага, ще помогнат на града да се развие много бързо.

Първото е, ако председателят на ЕСУТ запази поста си, да мине пълен работен ден, тъй като „Варна не е град, който може да се управлява на 4 часа“.

„Второто, което може да бъде въведено с административни мерки, е когато има забавяне в процедурите по издаване на ПУП-овете, да считаме, че ако администрацията не е отговорила в 15-дневния срок, имаме мълчаливо съгласие.

Следващото са ПУП-овете, които общината се опитва да вмени на малкия инвеститор, който си е купил парцел и иска да построи къща за семейството си, а общината го принуждава да прави ПУП за цял квартал. Голяма част от затлачените в момента преписки са на такива хора – които просто искат дом. Предлагаме общината да влезе в ролята си и да започне да възлага ПУП-ове в голям обхват. Тя може да ги финансира и да ги организира.

Настояваме също за изчистване на всички затлачени до момента преписки. В София имаха 2000 такива, съкратиха си отпуските и ги изчистиха“, заяви Светослав Жеков.

Заместник-кметът Димитър Кирчев призна, че забавянията наистина спират развитието и предложи да се направи нова среща за градоустройството, в която да участват главният архитект и ресорният заместник-кмет.

Позициите, изразени по време на срещата, ще бъдат обособени в декларация, която ще бъде внесена в администрацията и Общинския съвет.