Да се изготви Меморандум за сътрудничество между Община Варна от една страна, и камарите на строителите, на архитектите и на инженерите от друга, който да начертае ясни стъпки за градоустройството на Варна. След близо двучасова дискусия около това мнение се обединиха представители на трите браншови камари, които бяха поканени на среща от кмета Благомир Коцев. Целта на събирането беше да се набележат мерки за подобряване на административната практика, да се прогнозира инвестиционният процес и да се запазят обществените интереси.
Заместник-кметът инж. Пламен Китипов отново посочи, че дисбалансът в градоустройството се свежда до това, че има много инвестиционни намерения, а няма изградена публична инфраструктура. Китипов добави, че е силно ограничена собствеността на земя на общината, а отчуждителните процедури са много скъпи и тромави. Дори и да се използват европейски или национални програми, в тях няма предвидени средства за отчуждаване.
Заместник-кметът по финанси Кирил Симеонов поясни, че бюджетът на града се формира от държавно-делегирани дейности и от местни приходи, които дават повече възможности за свобода и развитие на някаква политика.
„Само ще ви дам пример обаче, че в бюджета на общината миналата година са влезли 250 млн.евро, от които 110 са за чистота и градски транспорт, 70 са за заплати, 20 за общински програми“, каза Симеонов и добави, че общината е с ограничен финансов ресурс.
Председателят на Камарата на строителите във Варна Светослав Жеков предложи три промени, които според него ще променят градоустройството в кратък срок. Първата е по всички преписки, които са „на трупчета“ и са над 1000, да има издадено становище в рамките на 1-2 месеца, независимо какво е то.
„Дайте някакъв отговор на хората. Може в документите им нещо да липсва и да трябва да го коригират примерно. Просто им кажете нещо, за да знаят какво да правят“, категоричен беше Жеков.
„Второто ни предложение е, ако общината не отговори на преписките в законоустановения срок, после да няма право да издава положително становище. Прекрати ли се веднъж, хората поне да знаят, че след това няма какво да очакват и на какво да разчитат“, добави председателят на браншовата организация.
Той постави за пореден път въпроса с изграждането на индустриална зона в града, за което преди повече от половин година експерти от браншовите камари изготвиха и дариха на общината идеен проект. До момента този въпрос не е придвижен, а Варна е единственият голям град в страната, който няма такава зона.
Чуха се редица мнения, които отново бяха в посока на това, че инициатор на срещата е общината, а тя не предлага никакви решения или промени и нови политики, каквито заявки е дала в писмото, с което кани експертите на срещата.
На настояването на Светослав Жеков за по-конкретен отговор и на питането му „Коя е добрата новина?“ кметът Благомир Коцев заяви:
„Добрата новина трябва да я търсим и от двете страни. И да ни извиете ръцете, ние улици не можем да направим повече, отколкото пари имаме. Добрата новина е, че е променен съставът на ЕСУТ, предстоят и промени в администрацията. Ще искаме да има повече капацитет в дирекцията по архитектура, за да се обработват по-бързо преписките, както и да дадем повече правомощия на районните кметове, за да може по-малките планове да минават през тях“, заяви Благомир Коцев.
Председателят на Регионалната колегия на Камарата на архитектите арх. Марин Велчев обяви в началото на срещата, че на шега се е обсъждала идеята за подписване на Меморандум за сътрудничество между общината и камарите, но в края на срещата, това се оказа и единственото решение от нея.
По предложение на председателя на Общинския съвет инж. Христо Димитров ще бъде създадена и експертна работна група, която да подготви подписването на Меморандум, който да покаже едно и също мислене и общ път за решаването на проблемите.
Въпросите със срокове за забавените преписки, както и наболялата тема с индустриалната зона на Варна останаха отворени.

