Общински съветници от ГЕРБ-Варна алармираха, че в близост до станалата скандално известна местност „Баба Алино“, е реализиран също толкова скандален по думите им проект, отново на украинската корпорация КУБ.
Става дума за проект с площ 10 дка, който се намира над Спортпалас. Съветниците признават, че за строителството там има издадено разрешение, но смятат, че именно това показва, че кметът Коцев е бил запознат с намеренията на компанията.
„В този имот към края на 2023-та година е имало десетки дървета. Трябвало е да има заповед за премахване на дърветата, а такава няма. Такива заповеди са задължителни, както и компенсаторната програма, която някакси във времето се е размила и са я пропуснали в общината. До март 2024 г няма нито едно премахнато, а година по-късно няма нито едно останало дърво“, заяви пред медии арх. Стоян Петков.
По изчисления на Тодор Балабанов след изсичането на толкова много сървесна растителност е трябвало в първия подходящ сезон да се засадят като компенсация около 3000 дървета някъде в града. „Докато не бъде изпълнена компенсаторната програма, строежът не се въвежда в ескплоатация, казва законът“, заяви Балабанов.
Кой инвеститор може да се похвали, че са му разрешили да отсече толкова много дървета, попита бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних. „Вижте какви драми има с липите, а тук говорим за хиляди дървета, изсечени от край до край. Това показва, че тук има огромна протекция и „широко затворени очи“, каза Портних.

От ГЕРБ-Варна съобщиха още, че ще подадат сигнали до РДНСК, прокуратурата и Агенцията по горите, за да се извърши проверка за изсичането на дървесината и за процедурата за издаване на разрешение за строеж.

